Spam ve Virüslerden Korunmanın Püf Noktaları

Artık vazgeçilmezimiz olan bilgisayar ve internet teknolojileri her ne kadar gelişmeye devam ediyor olsa da art niyetlilerin, rant peşinde koşanların veya kendilerince eğlence olarak gördükleri kullanıcıları hedef kitlesi edinmiş; insanların zaman, emek ve bilgilerini hiçe sayanların yapmış oldukları yazılımlar, web sayfaları gibi araçlar aracılığı ile herkesin olmazsa olmaz parçaları spam ve virüslerden korunmak için sizlere aşağıda basit ama işlevsel birkaç yol sunuyorum.

(Not: Bunlar spam veya virüsten %100 korunuyorsunuz anlamına gelmez. Bu yazı Windows tabanlı işletim sistemleri esas alınarak hazırlanmıştır.)

Bu yazıyı yazmadaki amacım bu konuda birçok yazı yazılmış olmasına rağmen çevremde gözlemlediğim insanların bilgisayar ve internet kullanımlarında gözlerinden kaçırdığı noktalara değinmektir. 

 

1- Harici Belleklerin Kullanımı

Bilgisayarınıza takacağınız USB Harici Belleklerin (Flash Disk, Hard Disk, vb) otomatik arayüzünden veya bilgisayarım kısayolundan çift tıklayarak AÇMAYINIZ.  Bu eğer içinde otomatik çalışması planlanan virüs var ise çalıştır komutunu iletir.

   

 

Peki nasıl açacaksınız?

Aşağıda gördüğünüz pencere windows gezgini (windows explorer), araştır, gibi isimlerle çağırılır.

Bilgisayarım Kısayolu üzerinde sağ tuş yaparak Araştır a tıklayıp açabildiğiniz gibi

Windows Logolu Tuş (WinKey) + E kısayolu ile de açabilirsiniz

 

Kırmızı yuvarlak içine aldığım oklara tıkladığınızda bulunduğunuz yerin altındaki klasörlerin listesini görebileceksiniz. Buralardan gitmek istediğiniz klasöre erişim sağlarsanız otomatik çalışan virüslerin önüne geçme olasılığınızı artırmış olursunuz.

 

2- Email Kullanımı

Hangi alan adı (domain “örneğin : @gmail.com, @hotmail.com, @yahoo.com… “) uzantılı mail adresine sahip olursanız olun size gelen maillerde ilk bakmanız gereken gönderen mail adresidir.

– Tanımadığınız mail adreslerinden gelen mailleri açmadan siliniz. 

– Dosya ekleri (Attachments) ni indirmemek için ek e tıklamayınız.

– Mail içinde geçen web adreslerini (URL, Link,… örneğin: www.siteadi.com ) gönderenden onay almadan (mail adresini biliyorsunuz demektir. gelen maile yanıt (reply) vererek “bu linki siz mi gönderdiniz?” diye sorabilirsiniz en basit çözüm olarak) tıklamayınız.

– Tanımadığınız veya tanıdığınız mail adresi içinde gelen resimleri göster butonuna tıklamadan önce içeriğin sizinle ilgisinin olup olmadığını kontrol ediniz ve gerekirse gönderenden mail içeriği ile ilgili bilgi aldıktan sonra tıklayınız.

 

3- İnternet te gezinme 

– İnternet Tarayıcınız her ne olursa olsun (internet explorer(kısaltma ie), chrome, firefox( kısaltma ff),…) açıldıktan sonra adres barına yazarak gittiğiniz adresin aynı adres olduğundan emin olunuz. farklı adreslere gidiyor ise her hangi bir linke tıklamadan önce web sitesi içeriğine göz atınız.

– İnternette bir yerden başka bir yere sizi tıklayacağınız linkler ulaştırır. Bu sebeple tıklamadan önce tıklayacağınız linkin nereye gittiğini çoğu sitede  fare (mouse) ile üzerine geldikten sonra tarayıcınızın alt kısımda bulunan alt bilgi alanında görebilirsiniz. Böylece linkin sizi gitmek istediğiniz yere mi yoksa başka bir yere mi götüreceğini anlayabilirsiniz.

Örneğin  internet üzerinden indirme yapılan siteler içerisinde birden fazla reklam alanı ve indir butonu bulunabilir. doğru indirme butonunun hangisi olduğuna bu şekilde kontrolle ulaşabilirsiniz.

– Üzerinde video oynatma (play) butonu görünen linkin video olduğu algısına kapılabilirsiniz. Yine yukarıdaki yöntemle bunlara da düşmekten kurtulma şansınız olur.

– Arama motorları yaptığınız aramanın sonucunda çıkan web sitelerini en ilgiliden en ilgisize gibi sıralasada dikkat edilmesi gereken noktalar

a- yazı tarihi güncel mi?

b-  altında bulunan link sizi istediğiniz yazıya mı yoksa başka yerlere mi götürüyor

 

4- Sosyal Paylaşım Siteleri

Facebook, Twitter en güncel olarak kullanılan sosyal paylaşım siteleri ve bunlara benzer sitelere üye iseniz reklam amaçlı paylaşım linklerine ve mesaj olarak gelen linklere tıklamadan önce gönderen kişinin size gönderip göndermediğinden emin olunuz.

 

 

Sonuç olarak yukarıdaki yazdıklarım bilgisayarın temel doğasında olan (mikroprosesör kontrolör) Kullanıcı Kontrollü Kullanım gereksinimidir.

Okumak herşeydir. Okumadan geçtiğiniz her adım size ve yakınlarınıza bulaşıcı hastalıklar geçirerek bünyenizi sarsabilir.

Malesef bu yazı sizi Dikkatli Kullanıcı olmaya yönlendirmek zorunda kalmıştır. Gün geçtikçe artan Kullanıcı Dostu Arayüz (User Friendly  Interface) lerin biz kullanıcıların yukarıda yazdığım onca maddeyle uğraşmalarını azaltmak amaçlı çalışmalarını destekliyor ve yazımı okuduğunuz için siz bilinçlenmiş kullanıcılara teşekkürlerimi borç biliyorum.

 

İyi Dileklerimle,

Aytaç Uğur YERDEN

Yer işareti koy Kalıcı Bağlantı.

Yorumlar kapatıldı.